Кауза: изкуство #egoinstatakeover
Неуморни! Галерия SARIEV е отдадена на това да популяризира български художници на международната арт сцена, предимно с представяне на панаири за изкуство. Не рядко пробиват първи от България с участие на различни световни изложения. Катрин и Веселина Сариеви основават SARIEV Contemporary през 2011-та година в родния Пловдив. За изминалите 9 години никога физическото пространство не е определяло дейността им, но глухия уют на ул. “Отец Паисий” в близост до Оденa на Филипополис винаги е привличал хора с усет към визуалното. Общност на “един млад, смесващ се Пловдив на нeпрестижните квартали, на непринуденото общуване и неритуално пребиваване. На живеене, неподвластно на митологеми, знакови места и почити. Техният Пловдив им дава свобода, но и известна привилегия като старо родословно дърво.”, както Катрин разказа за “младите от Пловдив” преди близо година тук. artnewscafé е мястото, не само емблематично за тази прослойка, но и онова, което те кара винаги да се чувстваш местен филипополец. Пак там. В глухия край на пловдивската “Отец Паисий”.
Заговаря се за общност в контекста Фон: млади автори от Пловдив, една от изложбените програми на галерия SARIEV, която активно си сътрудничи както с утвърдени местни куратори, така и с известни международни такива. Друга подобна инициатива, засилваща в годините националното им влияние е Пре-откриване.
Освен галерията, Сариеви създават и неправителствената организация Фондация Отворени изкуства, с цел развиване на образователни платформи, които се провеждат в големи музеи и културни центрове. По-късно през седмицата ще стане по-подробно дума за фондацията, която стои зад популярния годишен образователен курс Въведение в съвременното изкуство (от 2011 г.) и Форум колекционери (от 2011 г.).
В периода 2014 г. и 2015 г. галерията разработва свой pop-up филиал Sariev Project Space, в клопката на “Капана”, Пловдив, също отдадена на младите творци. През 2017 г. откриват Sariev студио в София като пространство за колекционери, откриване на художници и творби под формата на лични срещи. Развитието им продължава естествено някак с годишна програма Работни посещения на международни куратори и арт критици, която кани и спонсорира професионалисти на работни посещения в Пловдив и София, за да им презентират местната съвременна художествена сцена и да насърчат обмена на идеи между български артисти и куратори от цял свят.
В допълнение към издаването на художествени и изложбени каталози, SARIEV Contemporary и Фондация Отворени изкуства инициират публикуването на двуезичната книга Въведение в българското съвременно изкуство (2018) с автор изкуствоведа Весела Ножарова. Преглед на основните течения в българското съвременното изкуство. Може би, първият и единствен такъв. Повече за изданието тук.
През 2019 г. стартира Sariev+Markov sculpture projects – съвместна инициатива на галерия Sariev и Марковстудио, която чрез различни дейности (резиденция, образователен модул, съставен от разговори, уъркшоп, дни на отворените врати, както и изложба и сътрудничество с публични институции) цели изграждането на поле за създаване и представяне на скулптурни проекти за публичното пространство, както и среда за обсъждане и развитие на такива проекти в България и чужбина.
Инициативите им продължават… На 30 април беше дадено началото на такава в социалните мрежи, а именно „Попитай SARIEV в петък“. Целта е свободен разговор с всички, желаещи да разберат повече за автори, творби, текущи и минали проекти и изложби, българско съвременно изкуство, работата на галерията, консултации за собствена инициатива и други теми.
“Още първият петък получихме изобилие от кратки въпроси, свързани с: конкретни творби, авторите на галерия SARIEV, текущия ни онлайн проект, препоръки за книги за изкуство, много въпроси за българско съвременно изкуство, какво е да имаш галерия в Пловдив, какво предстои в artnewscafe и откритата сцена FLUCA, какво е да се прави place making на ул. Отец Паисий” – споделя Веси Сариева. #AskSarievFriday #ShareWithSarievFriday #SarievHotLineFriday
Не, не сме преключили и знаем, че е едва петия месец на годината… На 1-ви май също тази година стартират „Отворена покана – студио в галерия SARIEV“, насочен към творци от всички възрасти. Проектът се състои в това да превърнат галерията си в ателие и подкрепят финансово автор, който ще работи в пространството за месец. След отворена покана, за която кандидатстват творци от страната и чужбина е избрана авторката Мария Налбантова, която от 13 май до 13 юни има ателие в галерия Sariev и работи по серия нови творби, които ще бъдат показани пред публика.
Няколко дни по-късно, на 12 май стартира и проекта Not cancelled East x South. Седмица, в която група от галерии, представители на по-широк Югоизточен европейски регион си поставя за цел да покаже общото помежду им – работата им в периферията на световния пазар на съвременното изкуство, както и факта, че всички те са ключови представители на съответните местни арт сцени в глобалния контекст. Пандемията стопира изявите в публичното изкуство за неопределено време и тези галерии са особено засегнати. Те са почти изцяло зависими от видимостта си извън съответните местни пазари, затова решават обединени да обърнат внимание на художествените дейности в целия регион. Инициаторите зад изданието Not cancelled Еast x South са Sariev, Пловдив (България) и LambdaLambdaLambda, Прищина (Косово) заедно с базирани в Тбилиси (Грузия) галерии, представители на Асоциация на музеите и галериите в Грузия (GAMG) и организаторите на Not cancelled.
Няма как да обхванем цялата неуморност на дамите от тепетата, но ги следим с интерес от 2011-та насам. За повече и най-важното от тях следвай хаштага #sarievselfisolation и очаквай ежедневна доза отдаденост на каузата #ИЗКУСТВО. Днес те превземат нашия Instagram акаунт. Предупреждаваме: заразно добро в изкуството предстои @instagram.com/egoist.bg в следващите 24 часа.