Наградата Man Booker International за 2016 година отиде в Южна Корея при доскоро непознатата на англоезичния пазар Хан Канг. Това бързопромени нейната популярност и романът The Vegetarianе се превърна в една от най-обсъжданите книги за последните няколко месеца. Всветовен мащаб, разбира се. В България книгата може да бъде открита само смного късмет и то на английски. Засега няма информация, че български издател езакупил правата за издаването ѝ.

Междувременно книгата попадна и в моите ръце,до голяма степен заради препоръка на мой близък приятел. Като съчетахвъзторжените му коментари за The Vegetarian сискреното си желание за изтрия омерзението, което една от номинираните книги заMan Booker мипричини миналия месец, реших да дам шанс да Хан Канг.

И не съжалявам.

Ключовидуми: вегетарианство, отвращение, отчуждение, похот, свобода.

За да не станат грешки, уточнявам – този романне е нито опит за пропагандиране на вегетарианството, нито опит за осмиванетому. Нещата са малко по-дълбоки от подобни първосигнални и повърхности предположения.

Историята започва с млада омъжена жена, коятое описана от съпруга си като безлична, тиха и безхарактерна. Това изглеждамного удобно за него, тъй като той е очевиден комплексар, който не би могъл дапривлече и задържи по-силна личност. Един ден обаче Yeong-hye сънува сън, койтоя превръща в нов човек. Така тя спира даяде месо, да се подчинява на съпруга и на семейството си и се затваря ощеповече в себе си, за да търси начин да избяга от преследващия я кошмар.

Всички нейни близки ултимативно приемат, че Yeong-hyeима проблем, който трябва да бъде разрешен, и че този проблем е неяденето намесо. Никой не обръща внимание на факта, че тялото принадлежи единствено насобственика си, който има право да го експлоатира, както намери за добре.Семейството на Yeong-hye не дава пет пари за свободната ѝ воля и я изпращат вклиника за душевно болни, където не успяват да направят нищо, за да яизлекуват, тъй като тя не е болна.

The Vegetarian е изграден от три части, а горният мини-спойлер беше последното, коетоще издам от сюжета. Всяка една част е със собствен вътрешен сюжет, обединен отключовите теми.

Ключовитетеми: начини за употреба на свободната воля, физическия аскетизъм катопречистване на душата, изкуството като средство за изкупление, яденето на месокато акт на убийство, неяденето месо като акт на убийство, самотата.

The Vegetarian е силно притеснителна книга. Тя постепенно разстила в съзнанието начитателя си тънък и прозрачен слой ужас. И през този слой една на пръв погледнормална жена докарва себе си и близките си до състояние на тотален разпад иумопомрачение. Но не защото тялото ѝ отказва да приема животински продукти, азащото съзнанието ѝ отказва да взаимодейства с какъвто и да е вид животни ихора. Единственият начин вниманието Yeong-hye да бъде привлечено е чрезелементи от растителния свят.

Отвращението в романа на Хан Канг не е отмесото и от консумирането му. Отвращението в The Vegetarian е от хората. От грубите им, фалшиви изадушаващи взаимоотношения. От животинския секс, от животинската грубост, отживотинската жестокост и потъпкване на по-слабия. От консуматорството. ЗатоваКанг фокусира върху изгубената връзка с природата, върху липсата на хармония ибаланс в съвременния свят, които водят до тоталното му извращение.

Ключов контекст: Южна Корея.

Началото на The Vegetarian е през 2007 година в Южна Корея, когато Хан Канг публикува разказа The Fruit of My Woman, койтослед това развива в роман. Неговият анализ би бил безсмислен без огледа насоциалната и културна рамка, от която излиза. Социалното напрежение в Корея ибрутално задължителната система от правила за поведение (и не само) създават основа за бунтна различни нива. The Vegetarian екрясък срещу остарелите ценности, срещу липсата на свободен избор. Това става ясно още в началото наромана от сблъсъка на Yeong-hye снейните родители, които не могат да проумеят защо тя не яде месо и се опитват физическида я принудят да започне. В момента, в който осъзнават, че нямат нито морална,нито физическа власт над дъщеря си, те я изоставят и забравят за съществуването ѝ. Някъде по това време съпругът ѝ започва да я изнасилва, защото смята, чесексуалното удовлетворение му се полага по семейния закон.

Подобен тип поведение и ограничаване наличната свобода и избор най-вероятно изглежда далечно на европейския иамериканския читател. Но именно това добавя допълнителна стойност на книгата наХан Канг.

The Vegetarian е роман,който си заслужава Man Booker-a. Заслужава я със своите крехки 180 страници и с мощността си. Сбрилянтния си превод от корейски, дело на Дебора Смит. И с гордо изправената сиглава срещу ледения вятър на общоприетото.

Можеш да поръчаш The Vegetarian тук