Изминалата нощ на неделя срещу понеделник, взрелите се в небосклона и отвъд успяха да се насладят на две явления – “супер кървава вълча Луна” и пълно лунно затъмнение. От определени точки на земното кълбо, разбира се. А, онези изследващи небесните обекти имаха и трети бонус – метеорит се вряза в естествения спътник на Земята и явлението беше заснето за пръв път.
Различни източници са забелязали проблясък в един и същи момент (23:41 часа ET или 22.01.2019, 06:40:00 българско време), който съвпада и с началото на затъмнението.
Full Image and Crop. This is stretched since it was rather dark but I have raw sensor data + dark frames for this however no flats. There is mag 8.5 star HIP 39869 in upper left corner as brightness reference. pic.twitter.com/kxWJvZwRzG
— Christian Fröschlin (@chrfrde) January 22, 2019
Въздействието върху Луната беше потвърдено в понеделник от Хосе Мария Мадиедо, астроном в Университета на Уелва, Испания. Заедно с колегите си той е наблюдавал лунното затъмнение посредством системата от телескопи MIDAS (Moon Impacts Detection and Analysis System), които следят специално за подобни въздействия. Това от началото на седмицата е първото по рода си, което успяват да заснемат. Заповядай и видеото.
Първоначалните изчисления показват, че скалата врязала се в лунната повърхност е с маса около 2 килограма и размери на футболна топка. За астрономите това е важно събитие, защото сблъсъкът ще им даде възможност за допълнителни проучвания на лунния релеф и възстановяване на исторически данни за други подобни във времето.