Ако не си създала семейство на тези години, значи правиш нещо нередно
Терминът sheng nu може да ти е непознат, но за хиляди китайски жени това понятие е ужасяващо. Белязани от срам като с алена буква, самотните момичета вКитай биват определяни за sheng nu – в превод жени-остатъци. Sheng nu се отнася за всяка жена над 27-годишна възраст, която все още не се езадомила. Броят на дамите, които искат първо да се реализират, образоват, даимат икономическа свобода и по-нетрадиционен живот, расте. Въпреки прогресивнотодвижение в подкрепа на неомъжените момичета, всеобщото мнение в Китай оставанепроменено, пише Пип Ъшер във Vogue.
Лета Хонг Финчър еконсултант и автор на документалния филм Sheng nu: възраждането на полово неравенство в Китай. Тявярва, че китайското правителство е свързано със създаването на така наречената “високо качествена” работна сила, която може да се конкурира на световнияпазар. Именно властта, според нея, изковава фразата sheng nu като част от една агресивна пропагандна кампания с цел принуждаване на образованите жени да влезнат в брачнияживот и майчинството. С падането на раждаемостта и все повечето спекулации относно влиянието на китайската икономика, Финчъртвърди, че правителството умишлено плаши жените и ги кара да вярват, че ако забавят брака, никойняма да иска да се ожени за тяхизобщо.
“Правителството не иска необразованите жени да раждат повечето деца в Китай”, обяснява Финчър. “Това върви ръка за ръка скачеството, което искат от тези жени да изградят у новото поколение на по-квалифицирани бъдещи работници.”
Тази плашеща кампания еособено ефективна, като залага на неразделната роля на семейството и влиянието му в китайската култура. Твърде йерархично структурирано,традиционнотосемейство отдава голямо значение на отговорността относно задомяването на потомството. За съвременните китайски жени, това се оказванесигурно балансиране между честта на рода и начина, по който искат да прекарат живота си. Документалниятфилм на Финчър е създаденв подкрепа на младите жени и борбата за собствено щастие.
Филмът е гледан повече от 2 милиона пъти, а в него главни герои са няколко смели жени, които разказват историите си. Дамите се сблъскват с разбиранията на родителите си и обясняват защо искат да останат сами. Има сълзи и тежки думи, но финалът е щастлив.
“Краят е вдъхновяващ,защото реалността е ужасна”, казва Финчър. “Налягането на брака се прави по толкова неприятен начин, че трябва даимаш много силна воля, за да издържиш на този натискидващ от всички страни.”