Да отмъкнеш 181 милиона лева от банка без дори да прекрачиш прага на изпразнения трезор. Това успява да направи Стефан Чолаков преди почти 20години. В края на май 1997-ма Чолаков седи на пейка в градинката срещу офис набанката, докато атаката се осъществява отвътре без участниците в удара да знаятедин за друг или какво правят. Елегантният обир е изпипан почти до съвършенствои извършен буквално като на кино.

Действие 1 – Познанията и Идеята:

Стефан Чолаков се занимава с разнообразен бизнес, който налага честипосещения в банките. Така той вижда пропуски в организацията им. А когатокомбинира недостатъците в системите за сигурност на институциите, младият мъжразбира, че абсолютно без никакви затруднения човек може да си „вземе” колкото париму душа иска. Така идват познанията.

Самата идея идва когатобратовчед на Чолаков му иска пари на заем, а той младият бизнесмен му казва: Защоискаш от мен, след като в банките има колкото искаш? Там отиваш и просто си гивзимаш.

Тогава Чолаков е на 21 години, което го прави най-младият банковмошеник в света, както го определя списание Times в своя класация.

Действие 2 – Подготовката:

Отнема повече от 6 месеца…

За целта се регистрира фирма с достатъчно сериозни обороти, която дастане VIP клиент на банката. След направени от Чолаков инвестиции това ставафакт и фирмата успява да си изгради име в банката. Момчето, което е неинуправител, става познат на хората във VIP салона, като човек, който почти презден ходи, нарежда пари и тегли големи суми.

Действие 3 – Точното време – 30май и то петък:

В онези години измамената банка обслужва пенсиите на хората, затоваЧолаков предполага, че в края на месеца ще има достатъчно пари в трезора. Затоваизбира 30-ти май, което е и петък. Това също е част от плана – ако вземеш парив последния работен ден, липсата ще се усети да се види най-рано в понеделник. Освентова в края на седмицата вниманието у служителите е притъпено.

Действие 4 – Ударът:

Докато седи в градинката срещу офиса на банката, Чолаков изпраща два екипаобирджии, образно казано, защото на практика никой от хората, които отиват вбанката, не прави престъпление, защото не знаят един за друг и не знаят каквоправят.

Единият екип – приятелка на Чолаков, която трябва само да заяви, че ще внесе пари, а реално да не го направи. (става ясно по-късно…)

Другият екип – момчето, което трябва да изтегли парите.Той отива в банката, посрещат го във VIP салона, той пита има ли достатъчнопари в сметката и може ли да изтегли. Банковият служител проверява, отговаряму, че има пари, попълва му нареждане на разписка. Сумата е голяма и предполаганяколко нива на разрешение за получаване на парите. Всички проверяват, казватму, че може да си вземе парите. И той си ги взима.

Действие 5 – Да натовариш 980килограма пари:

Банката дори предлага охрана и бронирани коли. Обаждат се на Чолаков,който наблюдава всичко от градинката срещу банката, но той им казва да неприемат учтивото предложение. Човекът, който координира нещата на място, взиматри таксита комбита, свалят задните седалки, напълват парите в колите, завиватги с едни одеяла и така за няколко часа всъщност изнасят близо 1 тон пари отбанката.

Пропускътв системата:

Момичето мисли, че прави услуга на приятел – отива в банката и заявява,че ще внесе пари, но не го прави. Тя не знае, че след това някой ще ги изтеглиили че ще отидат по някоя сметка, защото реално не ги внася, тъй като Чолаков исе обажда да прекрати операцията по средата и да си тръгне.

Пропускът в банката е, че сметката се заверява още при подаването навносната бележка, а не при фактическото внасяне на парите. Оттам нататъкслужителката, която заверява бележката, вкарва в заблуждение всички служителипо-нататък. Тези пари ги има по документи, има ги и по компютър, но физическиги няма в банката.

Освен това се оказва, че нито един от документите, с които е направеновзимането на пари, не е написан от хората, които ги взимат. Всички документи санаписани от служителите на банката, включително и документът за внасянето напарите. Тоест никой от участниците реално не извършва престъпление.

Действие 6 – Да не се усетят, чеси ти…

Задържан е главният касиер на банката. Най-логично било тя да е изнеслапарите, след като ги има по документи, но фактически ги няма в трезора,обяснява Чолаков. Разследващите обаче стигат до него само заради баща му, койтосе сеща как синът му преди време му разиграл няколко схеми, по които да си „вземеш”пари от банка. Така баща му се обажда в полицията. След няколко часа отиват утях, за да му покажат снимки на всички хора, влизали в банката. Чолаков, обаче,не е влизал в този ден, защото е в градинката отсреща. Никой не прави връзкатамежду момичето влязло в банката и момчето, изтеглило парите. Бащата на мозъкана операцията, обаче, разпознава братовчед му…

Чолаков вече е в Гърция, когато прочита в български вестник, че послучая с банката са задържали шофьора и брат му, което за него е индикация, че готърсят. Обажда се вкъщи и казва на полицаите, които чакат да обади, чеарестуваните са невинни. Полицаят и баща му обясняват, че това трябва да гокажа и на следователите, за да освободят неправомерно задържаните. Бащата наЧолаков го убеждава, че няма смисъл други хора да страдат заради действията му итака младият мъж се връща в България, за да се предаде.

Действие 7 – Да трябва дадоказваш, че си виновен и как да си намалиш присъдата?

Чолаков се предава и разказва какво и как се е случило. Никой обаче неможе да му повярва, защото няма нито един свидетел, който да го е видял. Затовапредалият се, се подлага на детектор на лъжата, за да докаже, че той епрестъпникът.

След като това е факт по инициатива на тогавашния главен прокурор и снегово съдействие правият конференции по банкова сигурност на територията наСофийския затвор, където Чолаков е арестант. Присъстват много от банкерите вБългария, на които младият мошеник показва и други пропуски в организацията наработа. А те написват декларации в негова защита, че е помогнал заусъвършенстване на банковата система в България, което изиграва ролята насмекчаващо вината обстоятелство.

Финал:

След като излиза от ареста Чолаков отваря фирма за консултации побанкова сигурност. Днес той се занимава и с благотворителност.


Деница Иванова следи държавните финанси и енергийната проституция за Дарик и не обича домати.