Седиш си на компютъра. А може би си скролваш на телефона.
Четеш статия за ползите от магнезия. Хвърляш поглед на коментарите, където русофил и русофоб се карат. Единият твърди, че по времето на Живков сме имали страхотен и евтин магнезий, а другият казва, че българският не струва и никога не е струвал, затова си поръчва от Америка. 18 коментара по-късно, когато вече обидите соросоид и русофилистик отстъпват място на обидите към роднини, изниква нов коментар, който започва с важно съобщение:

„Izvinete za latinskiq, no mi se precaka klavieturata”

Значи, първо, това не е латински. Parvis imbutus tentabis grandiatutus – това е латински.

Второ, не и на английски, his old mom.

Трето, даже шльокавица не е, защото шльокавицата е вид ракия.

Четвърто, от поне 15 години се чудя – как пък се прецакват тия пусти клавиатури? Няма популярна операционна система за настолен компютър (или лаптоп), която да не позволява инсталацията и употребата на кирилица. Даже със счупена клавиатура с липсващи копчета могат да се сменят езици – къде с желание, къде с помощта на клечки за уши. Фърмуерът на някои по-гъзарски клавиатури също може да създаде проблем с езиците, но не и неразрешим такъв. Аз, например, имах професионална геймърска клавиатура, чийто фърмуер беше решил, че аз съм французин и трябва да ми слага задължителен френски в езиковите настройки на уиндоуса. Махнах фърмуера и придружаващия софтуер и си реших проблема. Естествено,впоследствие смених и дефектната клавиатура, която сигурно е една на милион.

И преди да решиш, че ще чета grammar nazi конско за латиницата,рязко сменям посоката към добро – защото аз разбирам страдащите от “прецакана клавиатура” и знам какво имат предвид. Все пак и аз съм си общувал с хора с „прецакани клавиатури”. Понятието „прецакана клавиатура” всъщност е систематизирана форма на „нямам достатъчно умения за работа със съвременна техника, но няма какво да се обяснявам на всеки срещнат, пък и малко ме е срам,защото дори да ми обяснят, може пак да не разбера, затова ще кажа, че ми е прецакана клавиатурата”.

Та, кои са най-честите проблеми с „прецакване наклавиатурата”?

ПРОБЛЕМ 1: Не знам как да си пусна кирилицата на Windows-a.

РЕШЕНИЕ 1: Цъкни този линк. И моля те, НИКОГА не си инсталирай FlexType.

ПРОБЛЕМ 2: Не знам как да си пусна кирилица на Linux-a.

РЕШЕНИЕ 2: Цъкни този линк.

ПРОБЛЕМ 3: Не знам как да си пусна кирилицата на iPhone-чето.

РЕШЕНИЕ 3: Цъкни този линк.

ПРОБЛЕМ 4: Не знам как да си пусна кирилицата на Android-a.

РЕШЕНИЕ 4: Влез в настройките бе, човек! Има си настройки за езики клавиатура, разбъзикай ги, ще откриеш къде е твоят вид български. Или цъкни този линк, ако искаш да ти е хем по-лесно, хем по-трудно.

ПРОБЛЕМ 5: Ндз`ешьшь хе дшждуьи,ш хь фкнусшер ньнуд аь зиьу,Б

РЕШЕНИЕ 5: Има два основни вида подредба на кирилицата – БДС ифонетична и явно имаш проблем с първата. Намери удобната за теб.

ПРОБЛЕМ 6: V 4ojbina sam, zatova pi6a taka.

РЕШЕНИЕ 6a: Няма значение, щом имаш интернет, за да напишеш тозикоментар, значи можеш да си намериш и кирилица за съответното устройство.Пробвай!

РЕШЕНИЕ 6b: Просто се откажи от всичко и се прибери в България.

ПРОБЛЕМ 7: Neznam kakav e problemat da pi6a kaktosi iskam??

РЕШЕНИЕ 7: Буквар с твърди корици и остри ръбове, хвърлен отблизко разстояние към главата.

А ако чак толкова тежко си скаран с интернет, Google, техниката и всичко останало – ползвай онлайн кирилизатор. Даже линк няма да ти давам. Щом си стигнал до тая статия, и до него можеш да стигнеш.Предполагам.

Izvini me za dalgiq post.