Създателят на Wikileaks в сензационно интервю за FOX News Channel относно произхода на разкритите мейли и изявленията на президента Обама.
През първите дни от 2017 г. в британското посолство в Еквадор Асанж отговори на редица неудобни въпроси директно и без заобикалки. Първата част на интервюто разбуни страстите.
Асанж открито изяви своята увереност, че Русия не е източникът на хакнатите мейли на представителите на Демократическата партия на САЩ и на ръководителя на кампанията на Хилъри Клинтън Джон Подеста.
Да. Може да се каже и през последните два месеца е казвано неведнъж, че нашият източник не е руската държава, отговори Асанж и допълни, че обвиненията се използват от президента Обама, за да “делегитимира” Доналд Тръмп и администрацията, която скоро ще влезе в Белия дом.
Над 50 000 мейла бяха изложени по време на отминалата президентска кампания. В тях имаше уличения за противоречиви практики на Фондация Клинтън, за тясно сътрудничество между водещи американски журналисти и щаба на Демократите, остри изказвания на негови членове за католиците, изтичане на въпроси за дебатите и какво ли още не.
Демократите остро осъдиха публикуването на мейлите като опит да се срине имиджа на Хилъри Клинтън и явно да се повлияе на президентската кампания.
През изминалата седмица в своите изказвания президентът Обама направи явни внушения, че Русия, че стои зад кибер-атаките, които дадоха пряко отражение върху резултатите на изборите. Той призова американците да проявят бдителност за действия на Русия и увери, че неговата администрация ще внесе в Конгреса доклад за опитите от руска страна за намеса в изборите и кибер-атаки по време на предизборна кампания.
Администрацията на президента дори наложи нови санкции над Русия и даде 72 часа срок на 35 руски дипломата и техните семейства и близки да напуснат САЩ. Освен това затвори 2 обекта на Русия в Ню Йорк и щата Мериленд.
Още миналата седмица новоизбраният президент на САЩ остро осъди твърденията на Обама и действията на американската администрация, като заяви, че е време страната да се заеме с по-значими и по-добри неща. Тръмп намекна, че има информация, която все още не е публична и вторник или четвъртък ще се разбере за нея. Случайно или не, вторник вечерта бе излъчена и първата част на интервюто на Асанж. Тръмп явно се е обявявал за по-тесни връзки с руския президент Путин и на няколко пъти омаловажи значимостта на хакерския скандал.
Асанж иронично отбеляза като странна липсата на Wikileaks в последните изявления на високопоставени източници, в това число ФБР и Белия дом, дори и при експулсирането на руските дипломати. Запитан дали Обама лъже, той уместно коментира, че американският президент се държи като “адвокат/обвинител”, че неговите изказвания са изключително премерени и в тях не се казва директно, че Wikileaks са получили своята информация от Русия, или че работят с Русия.
Според основателя на Wikileaks никой не може да каже дали изтеклите имейли действително са обърнали изборния резултат. По-важното за него обаче е, че дори и да са, всъщност промяната е дошла от реалните мейли и думите, които се съдържат в тях.
През октомври Wikileaks публично обвиниха в своя туитър профил Еквадор в сервилничество и угодничество на САЩ, когато еквадорското външно министерство в крайна сметка потвърди, че временно е “ограничило достъпа до част от комуникационната си система” в посолството на Обединеното кралство, но в същото време отрече по този начин да пречи на Wikileaks да изпълнява своята дейност.
Властите тогава настояваха, че решението е взето напълно самостоятелно, не е повлияно от изискването на трета държава и е провокирано единствено и само от стремежа за ненамеса във вътрешните процеси в друга държава, каквито са президентските избори в САЩ. С този свой акт държавата не се отказва от своя ангажимент да съхрани живота и здравето на Асанж, докато той не намери друго безопасно място.
Наскоро платформата отпразнува своя 10-ти рожден ден и над 10 милиона публикуване секретни документа. Wikileaks стана известен през 2007 г., когато оповести ръководства на началниците на затвора в базата на САЩ в Куба Гуантанамо, а достигна своя пик с публикациите за американските военни операции в Ирак и Афганистан.
През 2010 г. Асанж намери политическо убежище в посолството на Еквадор в Лондон.