11 прости въпроса за офшорните компании с 11 доста прости отговора
1. Какво е „офшорка“?
Това е компания, регистриранав страна, различна от страната на произход на собствениците, в която има ниски илиникакви данъци и лабави регулации.
Името идва от английското „off shore”, което буквалноозначава „в морето, далеч от брега“, но значи и просто „зад граница, вчужбина“. И не – макар страните и териториите, които наричаме „офшорни зони“,често да са островчета в разни топли приятни местенца като Карибско море, Тихияокеан или Средиземноморието, названието няма нищо общо с шорти, нито с чиято ида е било баба.
2. Кои са страните, в които серегистрират офшорки?
Както стана ясно, малкиостровни държавички и територии като Бахамите, Каймановите острови, БританскитеВирджински острови, Антигуа, Науру (да, има такава страна, честно) и др., коитонямат кой знае каква друга икономика. Те се специализират в предоставянето нафинансови и административни услуги за чуждестранни компании при изключителноблагоприятни данъчни условия. Най-често изискванията за регистриране накомпания там са минимални, непрозрачни и никой не пита за произхода на парите.Не само острови обаче са офшорни зони.
Панама, да речем, че е модна тия дни. Или Гибралтар, например, който не е остров- полуостров е. Някои държави като Швейцария се държат малко като офшорни зони, нос определени и доста неприятни за сенчестия бизнес разлики. От другата страна еамериканският щат Делауеър, който макар да има доста ниски корпоративни данъции едоста привлекателен като място за регистрация на компания в САЩ, не еофшорна зона. Дори страни членки на ЕС като Кипър и Малта, все още позволяватрегистрирането на „офшорни“ компании, макар че анонимността на собствениците имвече не е гарантирана.
3. Кой има нужда от офшорни компаниии кой може да регистрира такава?
Кой ли не. Дори баба ви. Отсъвсем честни, но пресметливи бизнесмени, през холивудски звезди, доконтрабандисти, трафиканти и терористи, духовници, монарси… Почти всекипълнолетен гражданин на всяка страна може да стане собственик на офшорнакомпания или дори на десетки такива, а благодарение на интернет, дори не му сеналага да излиза от вкъщи. Освен ниските данъци и малкото въпроси за произходана парите, офшорните зони предлагат и чудесни, леки регулации (да се чете:почти никакви).
4. Законно ли е да имаш офшорнакомпания?
Напълно. Стига да декларирашдоходите си от нея, да им плащаш данъците и да не я използваш за сделки, скоито се перат пари от криминална дейност или за други престъпления.
5. Как се перат пари през офшорникомпании?
Доста лесно. Тъй като никой вофшорните зони не пита откъде имате парите си, достатъчно е парите ви да минатпрез една от техните банки, след което да бъдат пренасочени към банка в третастрана или пък дори обратно във вашата.Това може да стане по много начини, катонапример фиктивни договори за нисколихвени банкови заеми и договори за неясни„консултантски“ услуги. ОК, не е чактолкова просто, но общо взето е това. Така пари, получени като подкуп, комисионаот корупционна дейност и търговия с влияние, трафик на хора и дрога, тероризъм илиот нагласени обществени поръчки се превръщат в законен доход, който може дабъде вложен в съвсем легални начинания или да се сложат на депозит в банкасрещу лихва. Или просто да се изпият и изядат на Слънчев бряг, което все пак сие тъпа идея, макар че на никого в Бермуда (примерно) не би му хрумнало да ви гокаже. Най-вече защото ужасно не им пука.
6. Ползват ли се офшорки за честенбизнес?
Често. Например повечетоонлайн бетинг-компании са регистрирани в офшорни зони или в страни с нискоданъчно облагане по чисто разбираеми причини. В други случаи група бизнесмени,които планират обща инвестиция, може да регистрират офшорна компания с целнамаляване на риска от възможна загуба. Честните офшорни компании обаче, въпрекирегистрацията си са с ясна собственост, плащат си данъците в страните, в коитооперират и сътрудничат на данъчните и полицейските власти при нужда.
7. Има ли действащи офшорки вБългария?
И още как. Може да знаете, номоже и да не знаете, но регистрирани в Кипър компании, с минимален собственкапитал, са собственици на доста големи български бизнеси и са получатели насолидни банкови кредити в размери на десетки, ако не и стотици милиони. Имаедин кипърец, например, който май се оказва сред най-едрите капиталисти вБългария и притежава какво ли не – от такси компании до най-известния ни зименкурорт. Казват, че същият този кипърец в родната си страна получавал помощи забезработен, но ние не знаем това със сигурност.
8. Редно ли е политици да притежаватофшорни компании?
Не е незаконно. Дали е редное друга тема и много зависи от обществените порядки в съответната страна. Вповечето европейски страни не се приема за етично, когато политици притежаватофшорна собственост, защото точно от политиците се очаква да бъдат най-съвестниданъкоплатци и да подкрепят бизнеса и бюджета на страната си. Това особено важи за политиците, заемащидлъжност в правителството или държавна институция.
9. Ами ако политикът е придобилофшорен бизнес преди да стане политик?
Пак няма проблем, стигаполитикът да е декларирал собствеността и доходите си от нея и да е платилдължимите данъци. Обществото става особено нервно, когато усети, че даденполитик използва влиянието и постовете си, за да осигурява държавни поръчки насвои фирми или на свои приближени защото най-често подкупи и комисиони сепрехвърлят зад граница именно чрез офшорни фирми.
10. Добре де, защо е всичкия този шумтогава?
Защото, първо, повечето отофшорните зони не сътрудничат на официалните власти и разследващите органи надруги държави при разследването на корупция, тероризъм и криминални и финансовипрестъпления. Чрез офшорните компании финансирането на търговията с хора,наркотици и незаконните продажби на оръжие е доста лесно и непроследимо, а залавянето на престъпниците итерористите – трудно. Това води не само до финансовизагуби за правителствата, но и (макар и задочно) до удължаване на военниконфликти и социално напрежение, даже смърт.
11. И защо тогава не ги забранят тезиофшорни компании?
Хубав въпрос, без еднозначенотговор. Може би защото твърде много хора имат полза от тях? Забавното е, чеофшорните зони имат и своеобразен, хм, благоприятен ефект върху икономиките насъседните страни. Как? Ами, парите препрани в тези офшорни зони не остават втях, а се връщат обратно в страните, откъдето са произлезли и се влагат всъвсем законни бизнес-начинания, които пък създават работни места, генериратданъци и т.н. Освен това, във всяка офшорна зона има по толкова много банки иконкуренцията между тях е толкова ожесточена, че не е особено трудно да сенамери нисколихвен кредит, който да се използва за съвсем законен бизнес удома. Лошото обаче си остава неясният и често престъпен произход на тези пари…