Най-популярният китайски артист и затворник с огромна инсталация в Прага посветена на бежанския проблем.
70-метрова инсталация представляваща лодка с 258 човешки фигури в нея. За всички е ясно, че това произведение интерпретира травматичния въпрос с бежанците. Защо в Прага? „Не желая нито един бежанец в Чешката република, дори и временно“ – това са думи на вицепремиера Андрей Бабиш през август 2015. Е, очевидно Ай Вейвей има смелостта да бодне трън в петата на Бабиш и да възобнови дебата по темата, като инсталира в центъра на Европа, най-новото си произведение.
Свободният свят, разбира се, затова е свободен, защото може да си позволи лукса да покани концептуален артист от ранга на Вейвей, който да коментира позициите на чешката власт пред Би Би Си така: “Това е морално погрешно, късогледо, защото е отношение на страхливец“.
Пред Дойче Веле пък артистът разяснява, че целта на новата му работа е “Да подпали отново дискусията за съвестта ни”.
Ето, какво бихме искали да обсъдим с вас, помежду си, с приятели и със себе си:
- Защо произведението е направено в китайска фабрика, където се правят истинските надувами гумени лодки, с които мигрантите се предвиждат към територии на мира?
- Защо произведението е черно, а не бяло?
- Защо произведението се казва “Законът на пътуването”?
- Кореспондира ли тази творба с други произведения на Ай Вей Вей?
- Какво може да промени подобен тип съвременно изкуство?
През последните години артистът посещава 20 бежански лагера по целия свят. През 2015 опакова колоните на Konzerthaus в Берлин с оранжевите спасителни жилетки от бежанските лодки. Във Виена пък направи инсталация от жилетките под формата на цветя. Организира и концерт в гръцкия лагер Идомени. В момента работи върху филм със заглавие Човешки поток.
Пред Би Би Си Ай Вейвей прави следното послание: „В днешните несигурни времена се нуждаем от повече толерантност, съчувствие и доверие между нас, защото сме едно цяло. В противен случай, човечеството ще се срещне с дори по-голяма криза“.
Ай Вей Вей е най-популярният съвременен китайски художник в света. Става известен с политическия си активизъм, социалното си и политически ангажирано изкуство и критиките си към китйската власт, заради която през 2011 е арестуван и държан 81 дни в тясна килия при постоянна светлина и непрестанно наблюдение от двама надзиратели дори в тоалетната.
На 23 място е в класацията на Art Facts на най-влиятелните художници в света и на 13-о място в класацията на сп. Time на 100-те най-влиятелни личности в света.