Няколко живи класици, чиито книги е добре да си чел. Ако не си – прочети поне този материал
Никой не си е намерил живота на улицата, че да си губи времето в четене на посредствени съвременни писатели, които самозатвърждават теориите, че всички велики книги са вече написани и каквото било –било. Още повече, че това съвсем не е вярно – новият милениум има своите живи класици – Джонатан Франзен, ОхранПамук, Джеври Юдженидис, Казуо Ишигуро, Дона Тарт, Зейди Смит… Това, че сичел някои от тях, не значи нищо конкретно. Но пък има шанс да е индикация заналичието на добър литературен вкус.
Тази пролет на български език излизат новитеромани на Памук и Франзен. За единият знаем, че е гениален, за другия – само сенадяваме.
Забележка: Никой от долуизброените писатели няма за цел да теразвлича и забавлява, докато си на плажа, в автобуса или в тоалетната. Нямат зацел и да ти се „харесат“. Скалата с емоции започва от интелектуалнораздразнение – нагоре.
Снимка: Flickr
Име: ДжонатанФранзен
Относно: 56-годишен, американец, разведен,автор на New York Times, на косъм от Пулицър (засега)
Теми: разпадът на семейството; отчуждението междучовека и всичко останало около него; екология; медии; как да дълбаеш дъното
Романи: Поправките, Свобода и Purity (скоро катоЧистота на български)
Защото: На Франзен му пука достатъчно захората и проблемите на съвременното общество, за да ги остави недокументирани.Без излишни и измислени светове – настоящият е затънал достатъчно в собствената си помия, че да се налага да създаваме други.
Пише умно, мрази Twitter, разсъждава многои не се интересува дали ще прочетете книгите му или не.
Снимка: Flickr
Име: ОрханПамук
Относно: 63-годишен, турчин, носител наНобелова награда за литература
Теми: Истанбул; връзките човек-вещ, човек-минало, човек-съзнание; ориентализъм исъвременните му измерения
Романите: Черна книга, Сняг, Името ми ечервен, Бялата крепост, Безмълвният дом, Странност на ума
Защото: Той е наистина особен. В книгите муняма нищо лесно – писани са бавно, четат се бавно, трудно ще се припознаете внякой от героите (освен ако не сте мюсюлманин) и освен ако не започнете с Името ми е червен или Бялата крепост,най-вероятно няма и да продължите. Но има шанс да сте от онези специални хора,които всъщност могат да се влюбят в Памук. Ние сме.
Снимка: Flickr
Име: ДжефриЮдженидис
Относно: 55-годишен, американец с гръцкикорени, носител на Пулицър
Теми: сблъсъкът на необикновени хора собикновения свят; невъзможната любов във възможна ситуация; загубата и намирането на идентичност; секс; странен секс.
Романите: Непорочните самоубийства, Мидълсекс, Брачната фабула
Защото: Юдженидис умее да пише така, че да тисе чете. Освен това бързо и целенасочено вади героите си от зоната им на комфорт.Нещастието в неговите романи винаги е достатъчно близо до четящия, за да гонакара да бъде съпричастен и достатъчно далечно, за да не го накара да сеобеси.
Снимка: Flickr
Име: ДжуноДиас
Относно: 47-годишен, доминиканец, носител наПулицър
Теми: доминикански емигранти в САЩ; нещастни любови сучастието на поне един неудачник; комунизъм в Доминиканската република
Романът: Краткият чуден живот на Оскар Уао
Разказите:This is how you lose her
Защото: Има сериозен шанс да не ти дреме заисторията на Доминиканската република, за населението й и за начина, по койтоте живеят и обичат, но Джуно Диас може поне за известно време да промени това. Асборникът с разкази е задължителен за всеки, който поне веднъж е прецаквалщо-годе прилична връзка.
Снимка: Flickr
Име: ЗейдиСмит
Относно: 40-годишна, англичанка с корени от Ямайка,носител на наградата Orange, романът й Бели зъби е включен в класацията на Time „100-те най-добрианглоезични романи, писани между 1923 и 2005“
Теми: Емиграция; загуба на ценности в „превода“ от едно обществокъм друго; религия; липсата й; расова дискриминация;
Романите: Бези зъби, NW, On beauty
Защото: Емиграцията в днешно време не ефеномен, но разклоненията й – трудно вписване на една култура в друга (като цвят, език, религия,навици, ценности) – заслужават разказване. Зейди Смит е достатъчно ненормална (не го приемай катонегативен етикет), за да разкаже по ненормален начин поредица от ненормални проблеми.
Снимка: Getty Images/ Guliver Photos
Име: ДонаТарт
Относно: 50-годишна, американка, носител наПулицър, дискретна и ревностно пазеща личния си живот в тайна, публикува по 1роман на всеки 10 години
Теми: класово разделение на обществото; срамно ли да си беден (богат, убиец,интелигентен, мразещ, обичащ); красота и философия; смъртта
Романите: Тайната история, Щиглецът, Малкият приятел
Защото: е полезно да завреш носа си в книга,която е по-дебела и сложна от теб. Дона Тарт има само три написани романа, едвали ще напише повече от още един, но усилията й заслужават уважение.
Снимка: Getty Images/ Guliver Photos
Име: ИънМакюън
Относно: 67-годишен, англичанин, определен от Times за един отнай-добрите британски писатели за последните 60 години
Теми: Подиграва ли се живота с участниците си?Да. О, да.
Романите: Изкупление, Събота, На плажаЧезъл, Неумолима любов
Защото: Макюън е неудобен и ще ви изнасилипсихически с класа и стил.
Снимка: Getty Images/ Guliver Photos
Име: КазуоИшигуро
Относно: 61-годишен, роден в Япония, но живеещвъв Великобритания от дете. Носител на Man Booker за романа Остатъкът от деня
Теми: твърде разнообразни и странни.
Романите: Никога не ме оставяй, Остатъкътот деня, Погребаният великан
Защото: е смел и странен.
Разбира се, смятам за почти ненужно даспомена, че това са само някои от големите. И колкото и всичко да е въпрос навкус, понякога е доста по-просто от това.