Някога ме пращаха до магазина с една двулевова банкнота, с която купувах двекутии синьо Виктори и ми оставаше ресто, с което успявах да се запася с някойдруг детински блян на дребно. Беше времето малко след деноминацията, когато ощесе адаптирахме към факта, че не е нужно парите да завършват на хиляди.

Времената се промениха. Промениха се цените. Промениха се цигарите. И отскоросе промениха и парите.

От няколко дни вече сме с монетен вариант на двулевката. Металният Паисий сеизтъркули и премаза конкуренцията на хартиения си двойник, оставяйки го в датъне в прахта на рафта на някоя малка квартална бакалия, където ще стои закованрамо до рамо с Иван Рилски и ще мятат зли погледи на Иван Милев с намек, че тойе следващият. Нищо не ще да е същото вече.

Сега бавно и постепенно всяка двулевова банкнота ще бъде изземана от циркулацияи прибирана в чували, които после ще бъдат заведени на екарисаж. Но БНБ не знаят. Не знаят колко много хора са успявали да икономисат надницата си, като са слагалидвулевки в прашки и деколтета на кръшни девойки из някой стриптийз бар.

Не знаят колко родители са балансирали семейния бюджет благодарение на това, чекато детето им е искало джобни за училище са му давали най-дребната банкнотаподръка. Не знаят колкодребни тарикати са увивали пачка от 50 двулевки със столевка, за да си вдигнаткварталния статус.

Не знаят.
Сега предстоят промени.

Курсът на баницата ще се покачи. Всяко българско семейство, което ще празнуваколедно/новогодишните празници с роднини от провинцията, дошли на гости, сегаще инвестира двулевки в баницата, вместо миналогодишните левчета, за дадемонстрират високите си доходи и че тия три кредита за апартамента в Люлин сабили адски добра идея.

Масово автоматиза билети, кафе, кроасани и дори ония машини с ръка с формата на паяк, от коитомнозина са се опитвали да извадят плюшена играчка за любимата си, ще се наложиили да си преработят изцяло хардуера и софтуера, за да могат да оперират сновата монета или по стар български обичай ще инвестират в табелки *Автомата неприема монети от два лева*. С кратък член за вкус. И евентуално няколко годинипо-късно плахо ще се преориентират към евентуален ъпгрейд, когато са напълноубедени, че няма да щукне на държавата да върне банкнотата.

Но пък много бизнеси ще припечелят от това.

Всеки втори търговец на Илиянци е на два телефона разстояние от някой завод вГуангжоу, разполагащ с хиляди тонове суров материал, готов да бъдетрансформиран в поредната серия миньони, олафчета и каквото още роди Западнатамедийна машина. Но в конкретния случай това, което ще стане, е масовопроизводство на най-простите монетници. От онези, пластмасовите, които можетеда ги видите във всяко 24/7 магазинче за цигари и алкохол. Разграфени,естествено. И след това ще тънат години наред в нечий склад, защото 99% оттърговците на дребно ще предпочетат да съхраняват монетите в пластмасова чашка,защото „стария не се е счупил още, няма нужда от нов”.

По-едрите вериги супермаркети и темподобни по начало разполагат с европейскитип каси, които са създадени с този тип едра монета предвид, така че за тяхняма да е проблем това. Проблем е, че едното гнездо за банкноти ще остане пустоили ще трябва да се запълни с новата стотинка. Или с касова бележка стелефонния номер на някой младеж, забърсан от палава касиерка. Или някое новотъркащо лотарийно билетче. Че си нямаме достатъчно.

Но, отвъд всички тези минорни неразбории и евентуални моменти на дискомфорт,новата пара  ще е добре дошла за нас,елиминирайки краткия срок на годност на вече изчезващата банкнота. 

Само не сеопитвайте да я слагате в автомат за кафе.