Директно от архива – законите на Мърфи през 1998 са валидни и днес?

РЕТРО ЧЕТВЪРТЪК

Въвод в мърфологията

от egoist .bg

Хората, уверени е безпроблемното съществуване на нашия свят и сигурни, че битието ни ще пребъде занапред във вековете дори и след като смъртта ни раздели, нека не четат това. Те ми се струват оптимисти. Оптимистите са хора, твърде погрешни във вижданията си. Това именно се опитва да ни убеди лицето Мърфи, съответно това се опитва да докаже и аз, Еленко Еленков. И от това, което ще излезе накрая, ще осъзнаете, че истинските оптимисти са именно бандата на Мърфи. Защото, ако песимистът казва “от това не може по-зле”, оптимистът винаги е на своя пост, за да го контрира с блага усмивка, леко поклащане на глава и репликата “може, може!”

Човекът:

Всъщност те садвама. Мърфи е достатъчно известен, макар че в България неговите гениалнипостулати са популярни едва ли не само във връзка с намазаната с масло филия. Встаналия свят този тип се е превърнал в символ на живота – или по-скоро вобяснение на поредица от катаклизми, която не може да се спре. Мърфи есъвременният фолклорен герой (турбо-фолклорен, ако трябва да бъдем точни); имаго – скрит или на показ – в голяма част от днешния вариант на разказите крайлагерния огън; той винаги присъства с някоя негова мисъл тук и там. В сравнениес Мърфи българският еквивалент (донякъде) – Марко Тотев – е като отрядаспартанци на Леонид пред балистична ракета. Той просто е бил човек, комуто невървяло, а ние всички сме били от този злополучен тим, кой – повече, кой -по-малко. Бил е адвокат от Русе, но колкото и да е нарицателен, си остава насветлинни години от Мърфи – метеорът на вероятностите, юбер-майстерът насентенциозния житейски хумор, Гуруто.

Артър МакБрайдБлох едва ли ви е известен, макар че на него безусловно дължим популяризациятана екзистенц-философията, за която става дума. Общо взето незабележим човечец,той е роден през 1938; има две висши образования, две деца; професор е поклетъчна химия, все още работи в държавния университет в Пуерто Рико. Той ечовекът, събрал философията на Мърфи и хората като него в три книжлета през1977, 1980 и 1982 година. Според Блох Мърфи е капитан Ед Мърфи, завеждащ отдел”Безопасност” на летище “Райт” при проекта”Викинг” на NASA вМъркок, Калифорния, 1949. Та той по време на някакъв тест на енергопредавателвъзкликнал: “Ако има някакъв начин нещо лошо да се случи, то сеслучва.” Така този човек, този нищо и никакъв самолетен инженер, е останалв историята като Онзи, Който Проби Бариерата На Предвижданията, и Който РазбираСъщината На Живота. Оттук нататък инициативата поемат всички, които дълбоко всърцата си са таили тази философия.

Началото:

Нека погледнем нанещата реалистично. Нека се запознаем с фактите – толкова неоспорими, колкото инауката, която ги е създала. От астрофизична гледна точка, преди някакви си 18милиарда години, вселената е представлявала огромно кълбо от типа “allin one”, където след едноголямо Б-ААААааа-м са се образували около 300 милиарда звезди и светове, готовида бъдат запълнени с дишащи, любвеобвилни и мили създания. Дотук добре, обаче,както знаем вече, “нещата вървят от зле към по-зле, като цикълът сеповтаря”, енергията не се губи – тя се предава, слънцата в тази вселенапредават енергията си в Нищото, изстиват … “Да, но човешкият род щепродължи да се развива, дори и нашето Слънце да се превърне в сиво джудже,хората ще се преместят на друго място и ще заживеят така во век ивеков…”, твърдят приблизително оптимистите. От моя гледна точка обаче,след още 5-6 милиарда години всеки мърфолог ще е водороден атом, очакващйонизация, а най-големият оптимист ще е водороден атом, търсещ трескавовъглероден събрат, за да си направят аминокиселинка, да намерят още 2-3, да синаправят белтъче, ДНК, тъкан, туй-онуй, и хоп – като нищо някое зеленоводорасло. И тъй нататък, до венеца на еволюцията (според някои автори венецътна еволюцията се казвал Тайра Банкс, но все още се спори – Ред.)

Проблемът е, чеясната въпросната еволюция няма как да се случи в Нищото. Не е ясно какво щестане, след като цялата енергия еманира в свободното пространство, което ебезкрайно, и как евентуално ще се организира за още едно голямо”бам”. По-важното е, че с всеки изминал ден нещата се приближават смалки, но уверени крачки към Хаоса. Теоремата на Гинсбърг изчерпва всичко:”Вселената изстива като гигантски стек, затоплен преди 18 милиарди години.Хаосът нараства, и ние скоро не ще можем да различим морковите от лука.”

Във Вселената има два вида мръсотия: бяла,
която попада на черни предмети, и черна, която попада на бели предмети.

Вселената:
Самият Мърфи едал на света около 20 закона (малко, но от сърце). Те са Основата, Библията,Алма Матерът и т.н. Те са всеобщи, априорни и вечни. Ето по-важната част.

Закон на Мърфи:
“Ако нещо върви зле, бъдете сигурни, че то щестане по-зле.”

Следствия
1. Нищо не е така лесно, както изглежда.
2. Всичко става за по-дълго време, отколкото симислите.
3. Ако съществува вероятност няколко неща датръгнат зле, то ще се случи това от тях, което ще причини най-много поразии.
4. Ако едно начинание може да бъде провалено по 4начина и ние отстраним и четирите, то веднага ще се появи пети, който гопроваля.
5. Оставени на себе си, нещата се стремят от злекъм по-зле.
6. Когато човек реши да свърши нещо, което отлагаотдавна, веднага се появява друго нещо, което трябва да се свърши преди това.
7.  Всякорешение посява семената на нови проблеми.
8. Нищо на този свят не може да се извърши безгрешки, защото глупаците са така изобретателни.
9. Истинският характер на нещата е винаги скрит.
10. Майката природа е кучка.

Те не могат дабъдат доказвани повече – те вече са доказани, било то от собствения опит навсеки човек, или от самото предубеждение, че това е така.

Квантова ревизия на закона на Мърфи
“Всичко върви към зле едновременно”

Ако си мислите,че времето върви различно за различните хора, не е така. По-лошото настъпваеднакво за всички. Хаосът обхваща всичко, а то се разпростира с времето.

Философия на Мърфи
“Усмихвайте се… Утре ще бъде по-зле.”

Нека помислиммалко: всеки ден е най-хубавият, в който живеем, защото неминуемо утрешният щее по-лош; оттук следва, че мъргологът е винаги щастливият човек. Оптимистъточаква винаги добро бъдеще, подобряване, по-нататъшно развитие… Е, как можетой да е толкова щастлив днес, след като утре ще е по-добре? И да не сменякакви идиоти, че да се чувстваме щастливи?

Техниката:
Техническатамърфология е един от основните дялове в науката. Тя служи за предвижданеповедението на един от най-непредвидимите елементи в нашия живот – машината.Покрусени от отчаяните си опити да овладеят нещата, изобретателните хорица сазаписали какво става , когато не трябва да стане, и обратното.

Постулат на Роджърс за невежеството:
“Всички са невежи, но в различни области.”

Питайте дядо сиза последния албум на Ъндъруърлд. Попитайте себе си какви са мерните единици насутиените (ако сте от мъжки пол), и в какъв цвят е мъжката тоалетна на киноСердика (ако сте от женски).

Закон на Уотсън
“Надеждността на една машина е обратнопропорционална на броя на обслужващия я персонал и на нейната важност.”

Без коментар.

Закон на Ловери
“Ако не става, насили го! Ако се счупи, значиму е било време да се смени.”

Друг изход няма.Така са устроени машините, че човек никога не може да разбере какво става.

Закон на Гриър
“Една програма прави това, което сте йказали, а не това което ви се иска.”

Тук е една отмалкото връзки между успеваемост и знания. Важи за компютри, секретарки, помощниции подчинени.

Закон на Менкън
“Който може –  го прави, който не може – учи другите.”

Погледнете всякауважаваща себе си образователна система. Погледнете себе си. Тези, които виучат, не искат да го правят, но вие искате да го научите.

Шести технологичен закон на Мърфи
“Кажи на един човек, че на небето има 300милиарда звезди, и той ще ти повярва. Кажи му, че пейката е боядисана и той щетрябва да я пипне, за да се увери в това.”

Битието:
Колекцията отобщожитейска мърфология е неизброима. Това е най-развиващата се област, защотосе допълва от знайни и незнайни люде, дълбоко вярващи, че другите ще си взематпоука от техните изводи (не забравяйте правилото на Пърман: “Грешките наедни са данни за други.”). Не могат да бъдат споменати всичките, но аз съмизбрал the best of the best,най-доброто, от което човек може да си вземе поука.

Константа на Мърфи
“Нещата се повреждат правопропорционално настойността си.”

Кое е по-лесно дасе счупи – орбиталната станция “Мир”, или оня камък, дето Хилъри(Едмънд Хилъри, не Хилъри Клинтън) го свали от Джомолънгма?
Всеки знаеисторията с филията или поне я е доказвал многократно още като малък, без да еподозирал за Мърфи.Това е, тъй да се каже, класиката в мърфологията. Малко хораобаче знаят, че се нарича Закон за селективната гравитация. На тази тема имамного вариации. “Всеки изтърванпредмет пада така, че да причини максимални щети.”
Това още веднъждоказва петото следствие на Мърфи.

Следствие на Клипщайн
“Шансът филията с масло да падне с намазанатастрана на килима е правопропорционален на стойността на килима.”

Закон на Мърфи за перверзността на природата
“Никога не знаем коя страна на филията данамажем.”

Закон 20/80
“20% от хората изпиват 80% от бирата.”

Това правило важиза всички други начинания, в които човек решава да участва. Процентите сеизменят към по-малко хора и повече бира.

Неприложимият закон
“Ако човек си измие колата – завалява дъжд.Ако човек си измие колата, за да завали – това няма да стане.”

Това е основензакон, макар че не спада към общата мърфология. Той е основното опровергаващосредство за тези, които мажат ли, мажат филии, за да докажат, че не винагипадат надолу с намазаното. Основният закон е неочакваното. На този, който ерешил да го изпробва – желая успех.

Закон на Сенегал
“Човек с един часовник знае колко е часът.Човек с два часовника никога не е сигурен.”

Този закон,комбиниран с неприложимия, образува основното правило за издънка на изпит. Бихго причинил към малкото мои закони.
“Ако препишеш – другарят ти е сбъркал, акодържиш на себе си – ти бъркаш.”

Едно краткодопълнение, относно пича с очилата от третата редица. За него, геният на класа,този закон не важи, но по условие ти не можеш да седнеш на един и същи чин скопелето.

Закон на велосипедиста
“Няма значение какъв път ще изберете, виевинаги ще карате срещу вятъра и по нагорнище.”

Вятърът едвижение на въздушни маси от места с високо към места с ниско въздушноналягане. Така излиза, че ветровете вечно си духат отдолу нагоре и едва ли нени избутват до високите хребети. По този начин баирите, урвите, чукарите иканарите губят цялото си очарование. Да дойде някой физик да докаже обратното,та ако ще и да успее, но след това искам да направи един тест по военнополевамърфология, като щурмува Витоша на велосипед.

Втори закон на Джонсън
“Ако в един месец има само три мероприятия,на които си струва и искаш да присъстваш, и трите се падат в една и същавечер.”

Представете си,че има единствен по рода си концерт на Мухарем Сербезовски и оркестър ЦърниДиаманти, а в същата вечер в Цигански Барон има ексклузив Екстра Нина, а навсичкото отгоре “Топ фолк” се излъчва 5 часа лайв микс. Е, как да неотидеш при Джонсън и не му завреш закона отзад? Ако това не ви се е случвало,значи определено има едно посетимо от вас събитие месечно, което няма начин дане се падне в една и съща вечер. Е, в такъв случай този закон не ви влияе, новие определено сте като онзи пич с очилата, споменат по-горе.

Аксиома на Кол
“Интелигентността на планетата е константа, ивъпреки това населението нараства.”

Това, че никой неможе да стане по-умен от предтеча си, е ясно. Това, че населението нараства -също. Резултатът от последното взе да се чувства много сериозно в последнитегодини. Идете и погледнете през прозореца. Не е ли прав господин Кол? Животопотвърждение на неговата аксиома е навсякъде около нас. Ако не ви е много ясна- застанете пред огледалото, ще видите резултата.

Закон за игрите на късмета
“Единственият начин да спреш кон, бягащ къмпропаст, е да заложиш на него.”

Тук не е нужно даобяснявам – този закон важи за всички подобни среди. Може би трябва да гопобългарим, за да стане малко по-смилаем.
“Единственият начин “Заря”(Крушари) да сломи бразилския национален отбор, е да заложиш 2-3 милиардакрузейрос за момчетата отвъд голямата вода.”

Закон на Мърфи за мръсотията
“Във Вселената има два вида мръсотия: бяла,която попада на черни предмети, и черна, която попада на бели предмети.”

Не е нужно да сеобличаш като зебра, за да провериш това. Но ако питате мен, зебрите санай-мръсните животни.

Загадка на Ковач
“Грешните телефонни номера никога не даватзаето.”

Намирате единтелефонен указател, започвате да набирате по азбучен ред, и когато някойтелефон даде заето – на бас, че е на Сашо.

“Положителните очаквания предизвикватнегативни резултати, негативните очаквания предизвикват негативнирезултати.”
Още нещоотчайващо, но и поучително.

Закон за заблудата
“Не можеш да победиш, не можеш да завършишнаравно, не можеш и да напуснеш играта.”

На това сеосновават и трите обществени строя, които бележат нашето време. Капитализмът еизмислен с надеждата, че може да се спечели; комунизмът – че всички са равни, аанархизмът – че можеш да напуснеш всеки момент.

Време настана занещо мило и родно.

Закон на Еленков за микровълновите печки
“Няма значение колко време си топлиш чашата,тя винаги е с дръжката накъм вътрешността на печката.”

Следствия
“Дори и подът на печката да не се върти – тивинаги се изгаряш.”

Парадокс на Диамандиев
“Когато цената на нещо се намалява с 50%, тосе увеличава със 100%, за да се възвърне нормалната му цена.”

С това трябва дасекна общожитейските закони, чийто брой постоянно нараства. Хората разбират, ченяма начин да излъжеш съдбата, но има начин да оповестиш поведението си надругите. Това именно ги кара да изтъкнат своите житейски принципи внай-житейската им част – ежедневието.


Парадоксът:

Парадоксът е, чеприродата винаги знае какво прави (вж. десетото следствие на Мърфи). Тя знае,че хората знаят, че тя прави мизерии… И точно тя се опитва да предпази хоратаот това знание. И успява… Но малцина са Знаещите, и малцина ще останаттакива. По какъв начин човек може да се запознае с Артър Блох и с неговатаспасителна колекционерска страст в България? Старият Артър го няма дори и вБританиката. За мое най-голямо учудване първата от трите му книги със закони еиздадена на български. Но трябва да видите изданието. Малко и невзрачно,преводът на английски е правен с речника на радиоводещ от Viva, илюстрациите са нарисувани с ляв крак начелна стойка. Кой би могъл да предполага, че там се таи философията на нашиясвят. Да не забравяме деветия закон на Леви, според който “Дори и Бог не може да прави случаен избор.” Едва липриродата укрива подстъпите към същността си.

Изводът:
Е, прочел си тозиили онзи закон, чул си тва или онова, палиш цигара и ти идва рейса… Не ставатака. Тези закони не предпазват от нищо, дори и от това, което всъщностуказват. В продължение на цялата история учени глави и позьори са ни доставялинаслаждение със законите на Вселената – онзи едва доловим, но неотменим фундамент,който е основата на космическия ред. От людете на религията сме получавалиморалите закони; от мистиците – законите на Кармата; от рационалистите – законитена логическата форма, а от хората на изкуството – законите на естетиката. Сегае ред на технолозите да въведат своите закони.

“Ние сме отопаката страна на Килима”, както казва Браун. Няколко висящи краища нанишки, някой друг конец – това е всичко, което виждаме и от най-великиябожествен шедьовър, който някога е съществувал. Неколцина куражлии са сеосмелявали да изследват другата страна на Килима, дръзвали са да извикат гневана Пазача на Килима. Тъкмо тези личности са Законодателите.

Последният закон
“Ако няколко неща, които могат да се влошат,не са го сторили, то е защото те имат по-голяма полза от това.”

Това е смисълътна нашия живот. Като погледнеш – балконът е близо и етажът е висок, но как таканещо да свърши и ще спре да става по-зле? Утре сутринта, като се събудите,спомнете си Последния закон. И се попитайте защо сте тук. Аз също не знам, такаче сме квит.

От Еленко Еленков
Егоист #18, юни1998, цена 3000лв, DEM 3.00