Държавата България, членка на Евросъюза, в годината 2016-а връща “системата на Тато” при лечението на онкоболни... Такакоментираха специалисти от бранша новите правила, по които здравната каса щеплаща за лечение на ракови заболявания.
По времето на социализЪма бяха създадени онкологичнидиспансери, които поемаха цялата грижа за раковите заболявания. Тяхна задачабеше да издирят в ранен лечим стадий заболяването и да поемат изцяло лечението.Постепенно тези структури бяха разрушени, а фактическият им край беше сложенпрез 2011-а, когато диспансерите се превърнаха в комплексни онкологичницентрове. От 2002-ра пък ранното диагностициране е работа на личните лекари испециалистите в доболничната помощ, а дейността се финансира и контролира отздравната каса.
Новите правила изискват в съответната болница да е осигуренпълният лечебен цикъл – химиотерапия, лъчелечение и нуклеарна медицина, иначекасата няма да сключи договор с болницата. Но пък самите болници помежду симогат да се договарят, за да изпълняват изискванията, обясниха от касата.”Връщаме старата система от времето на Тато – тогава, когато болницитеобменяха опит помежду си и никоя не беше велика на фона на друга,”обяснява д-р Мария Рачева, председател на Сдужението на лечебните заведения поонкология.
Здравната каса дава гратисен период на лечебните заведениядо 18 април, за да отговорят на новите изисквания. До тогава те могат далекуват по старите условия.
От министерството на Москов информираха, че новите условияняма да спрат болниците, лекували досега онкоболни пациенти, да продължат да гоправят. Малко по-късно обаче признаха, че три болници вече са връщали пациенти.Според Москов причината била, че искали да запазят своите бизнес интереси.Отделни лекари искали от него да „клекне” и да направи компромис, за да спасятбизнеса си. На 7 или 8 болници обаче ще се наложи да сключат допълнителнидоговори, за да продължат да го правят.
Повече от 25 са болниците, които отговарят на новитеизисквания за комплексност, предложени от Москов, и могат да лекуват онкоболнипациенти. Преди седмица директори на болници изразиха тревога, че след първиаприл няма да могат да лекуват онкоболни, защото лечебните им заведения неотговарят на новите изисквания, поставени от Петър Москов. От Българскиялекарски съюз информираха, че от 40 болници, които до края на март лекувахараковоболни, само 8 ще имат право да извършват подобно лечение.
Междувременно пациенти също изразиха безпокойство от новитеразпоредби, които според тях щели да доведат до сериозно забавяне на лечениетоим. До момента всеки онкоболен минава през така наречените”онкокомитети”, които диагностицират и определят план за лечение.Такива комисии има в 39 болници. Опасенията обаче са, че повече от 80 % от тяхняма да отговарят на новите правила и ще трябва да бъдат закрити. Всяка годинапрез “онкокомитети”-те минават около 40 000 нови пациенти. По пътя налогиката след намаляването на бройката им пътят на пациента сериозно ще сезабави.