Всички изследователи използват термина RO (R nought), който най-просто сочи средно колко хора могат да се заразят от един болен. Броят е супер важен в контекста на общественото здраве,защото предсказва колко голяма и смъртоносна може да стане една епидемия. Колкотопо-голяма е цифрата, толкова по-страшно става.

Морбили например,най-бързо заразният вирус познат на изследователите, може да живее във въздуха и дазаразява всеки в стаята до два часа след излизането на болен, който е кашлялили кихнал там. Ако хората не са ваксинирани това прави RO на морбили поне 18.

Ебола е с много по-малък ефект – RO 2, тъй като заразенитеумират толкова бързо, че трудно успяват да заразят други.

Зика попада някъде в средата. Изследователите я поставят(на база данни от Колумбия) някъде между 3 и 6,6. Всичко обаче много зависи от контекста.

Има едно важно нещо: RO на болестта никога не е окончателен. Броят може да се променя с всяко огнище и да серазличава драстично, според редица фактори.

Епидемолозите коментират, че най-важните са: броя наконтактите, колко дълго са изложени на вируса, нивото на инфраструктурата (пречистванена отпадъчни води или потреблението на чиста вода), както и общи фактори като гъстотана населението, ваксинацията и достъп до лечение.

Болести, които се разпространяват чрез комари като Зика, Денга, Чикунгуня имат и допълнителни усложнения:RO може да сепроменя в зависимост от наличието накомари, както и присъствието на климатици (комарите там хапят по-малко). Това сочи, че вероятността RO на Зика да е по-малко в Европа или Америка е много по-малка от тази за Латинска Америка.  

Нямаме обаче опит със Зика, така че животът тепърва ще покаже.