Проблемите със съня в нова среда се случват толкова често, че учените дори имат име за него:”ефекта на първата нощ” (ЕПН). Ново изследване показва, че ЕПН е восновата на неврологичен еквивалент – все едно спиш с едно отворено око. И ако приятелти каже, че е дремнал сладко на удобния диван у вас, бъди сигурен, че лъже. Споредпроучване, публикувано наскоро в Current Biology, когато спиш за първи път внова среда, само половината от мозъка ти наистина почива.

Ученитенаправиха изследване, в което докато хора спят в нова среда чрез специални техники се измерва дейността на мозъчнитевълни в третия етап на т.нар. не-бърз сън  (най-дълбоката фаза отцикъла на съня). В първия етап на експеримента е установено, че спещите са ималимного по-голяма активност в лявото полукълбо на мозъка си, отколкото в дяснотополукълбо през първата вечер, което показва, че лявото полукълбо оставаотносително будно и нащрек към заобикалящата среда.

Но когато спим наедно и също място втора нощ, асиметрията се разпределя и в двете полукълба,за да си починем спокойно.

Много птици иводни бозайници, включително делфини и морски лъвове, спят по този начин презцялото време. Те почиват напълно само с половината от мозъка си, така че даостанат бдителни за потенциални заплахи, дори докато спят. За да се тества далине-асиметричният модел на съня влияе на хората, които спят в непозната среда,учените изследват дали по-лекият сън на ЕПН ще направи спещите по-чувствителникъм външни дразнители. Включените в експеримента са прекарвали нощта на ново място впродължение на две вечери, докато изследователите са пускали по време на сън различни звуци. През първата нощ реакциите на изследваните били много по-бързи,отколкото на следващата вечер. Това показва, че мозъкът е не само по-проницателенпо време на ЕПН, но и може да се събуди много по-бързо. Учените все още не са сигурнизащо ЕПН влияе на лявото полукълбо на мозъка, но предполагат, че се дължи на факта, че двете полукълба са свързанипо различен начин.

Дори и нивото накомфорт на леглото не е от значение, когато става въпрос да спиш в нова среда.”В нашето изследване правим най-просто субективен доклад за дискомфорта по време на сън”,казва Юка Сасаки, един от учените, провели изследването. “Никой не е посочил,че му е неудобно да спи на новото място, но всеки показва ЕПН.”, допълва Сасаки.

Взети заедно тезирезултати показват, че светлината и асиметричният сън, които преживяваме презпървата нощ в нова среда, предизвикват защитен механизъм при хората, така както ипри животните. Но за щастие хората сме в състояние да се наспим дълбокои спокойно, след като веднъж сме се преспали на новото място.