20 години след OK Computer, плюс ОКNOTOK, главата ни е Radiohead повече от всякога
На днешния ден преди 20 години OK Computer оглавява британските чартове. Юбилейният OKNOTOK с неиздавани и ремастерирани парчета излезе в края на миналата седмица, а Том Йорк и компания бяха хедлайнери на Гластънбъри и посветиха двучасовия си сет си на албума, променил живота на едно поколение.
Егоист и приятели го слушаме вече пети ден и преживяваме всичко отново все едно сме тийнейджъри. Помолихме няколко близки на сърцето ни хора, за които знаем, че Radiohead са още по-близки на душата – да кажат защо.
Свилен Ноев, музикант, Остава
Radiohead действа като хипнотизация. Това е, което ги различава от всички. И гениалните песни. Radiohead бяха основната група, която слушахме през моите студентски години. Бяха като въздуха. От групите от 90-е се научих на композиране, на стил в музиката. Влиянието на Radiohead е огромно. Начин на свирене, пеене, композиране, поведение. Гледах Radiohead преди година в Берлин. Беше невероятно преживяване.
Надя Здравкова, журналист
Radiohead са доказателството, че можеш да не остаряваш и никога не е късно да се влюбиш. Любов, която няма да получиш, само ще се мъчиш, ще излъчваш и подаряваш. И ще си ОК. И няма да си ОК.
Let Down
Don’t get sentimental, it always ends up drivel
One day, I am gonna grow wings
A chemical reaction
Hysterical and useless
Ивайло Василев, музикант, Jin Monic
Radiohead са акорди, които те карат да мислиш, глас, който изненадва следобедното ти кафе и те кара да плачеш. Саундтрак на деня ти, ако си от хората, които чувстват, докато живеят.
No Surprises
“A heart that’s full up like a landfill
A job that slowly kills you
Bruises that won’t heal
You look so tired, unhappy
Bring down the government
They don’t, they don’t speak for us
I’ll take a quiet life
A handshake of carbon monoxide
With no alarms and no surprises”
Стефан Иванов, поет
Radiohead са любимата ми съвременна група. Любими са ми, защото чувам хармонията, хаоса, възхищението, демоните, уединението, влюбването и спокойствието, които виреят в мен. Знам ги наизуст. Слушал съм ги на касетки, плочи, дискове и mp3-ки. По плажове, планини, покриви, метро и в леглото. Веднъж и на живо, в Берлин. От турнето им за In Rainbows преди девет години. Купих си и тениска и си я нося и днес. Саундтрак на живота ми са. Надявам се да са заедно още поне двайсе години.
Веселин Димитров, журналист
Когато се пренасях от апартамента на родителите ми в Люлин към първата ми квартира “в центъра”, взех три диска – почти все едно отивах на самотен остров и трябваше да си избера трите албума, които да слушам до края на дните си. Един от тях беше OK Computer. Правех го с ясното съзнание, че никога няма да си пусна този диск, вече имаше mp3, но беше важно, че този албум, саундтрак на младостта ми, е някъде наблизо.
Ники Александров, журналист
Radiohead на касетка. През лятото на 1997-а си купих OK Computer на касетка. От магазина на Унисон на Графа. Тогава само ги слушахме яко, превъртахме касетката, припомняхме си и първите два албума. За друго не си и помисляхме. Години по-късно, през лятото на 2008-а, се разминахме за малко във Ванкувър. Те бяха в разгара на турнето си за In Rainbows. 365 дни след това вече ги видях на живо. В Прага, допълнителните легове на тура. Може би най-некомерсиалният период на бандата. Нямаше “Creep”, нямаше “Karma Police”, нямаше го “Just”, чийто клип гледахме и анализирахме – сякаш някакъв пост-Тарковски кратък филм казваше всичко, което ни вълнуваше в няколко минутки. Концертът бе електроника, миксове, експериментални звуци и не дотам добре избрана открита сцена, където акустиката просто липсваше. Но гледах Radiohead, всичко останало нямаше никакво значение.
Онзи ден, в петък, пък си дръпнах OKNOTON в Spotify и слушайки наново първата част, ремастърите на легендарния албум, се замислих, че Radiohead са нещо като индекса Бик Мак. В съвсем друга област, но те са константа, около която музиката и нейните носители еволюират, звукозаписната цивилизация крачи с грамадни стъпки, а Том и момчетата само поставят крайпътните знаци и маркировка. Те определят правилата. Иначе ако можех да си купя 20-годишния юбилеен албум, именно на касетка, бих го направил. Естествено, не бих заложил, че ползваният за трупче на книгите касетофон Sharp ще проработи, тъй като не го е правил от десетилетие поне. Слушаш едната страна, после обръщаш другата, евентуално превърташ малко, за да е отначало. “Мan of War” звучи точно като парчетата от онова време. На светлинни години от гениалността, но върнатият спомен на старото звучене е напълно достатъчен. На онази все още лесно смилаема субстанция от музиката на Radiohead. Когато светът за нас все още бе не тъй шарен. И когато имахме цялото време на света да превъртаме до безкрай една и съща касета.
Ей-така сякаш всичко се превъртя за тези 20 години. С молив, вмъкнат в едната дупка на касетката. Светът се дигитализира, и точно когато очакваш още по-екстремното развитие в тяхната музика, Radiohead ни поднасят хапчето, което ни връща назад. В изходна позиция. Когато техните песни се тананикаха…