Ново изследване на Датската Агенция за Опазване на Околната среда заключи, че найлоновите торбички са по-малко вредни за природата от хартиените, памучните и био-найлонови алтернативи дори, ако са използвани само веднъж. За да имат нулево отрицателно въздействие върху природата, памучните торбички трябва да бъдат рециклирани 7100 пъти, а био-найлоновите – 42 пъти.
Милиони найлонови торбички всяка година напускат хранителните магазини, за да заживеят собствен живот натъпкани в голяма посестрима или директно използвани за събиране на боклука. Много от нас всеотдайно си набавят алтернативи с цел опазване на околната среда, които варират от памучни, хартиени, био и рециклирани найлонови торбички. Обаче, обаче “науката още спори”, както обичаме да казваме тук, в главните квартири на егоист.
Учени от департамента за Околната среда при Технически Университет на Дания направиха интересни заключения за Датската Агенция за Опазване на Околната среда. А, именно: най-щадящи природата са тези направени от полиетилен с ниска плътност (low-density polyethylene LDPE).
Изчисленията са направени на база жизнения цикъл на торбичката. Това означава, че всички процеси, които са свързани с производството и изхвърлянето на торбичката са включени, отчитайки 15 различни индикатора, измежду които влиянието върху изменението на климата, образуването на озонов слой, сладководното въздействие, риск от рак за човека, консумацията на ресурси и замърсяването с прахови частици.
Били са анализирани седем материала (LDPE, PP, rPET, полиестер, биополимер, хартия, памук и композитен материал) и техните вариации бяха анализирани в съответствие с международните стандарти ISO 14040 и 14044 за редица препоръчителни въздействия върху околната среда.
Сравнено с тези направени от полиетилен с ниска плътност (low-density polyethylene LDPE), датската агенция показва колко пъти всяка от алтернативите трябва да бъде рециклирана за да има същото въздействие към природата.
Ето накратко:
Торбичките от био-найлон трябва да бъдат използвани за пазаруване още 42 пъти след първоначалното излизане от магазина, за да достигне по-малко или равно количество замърсяване на това от LDPE.
Хартиените, без материалът да е минал процес на избелване, трябва да бъдат рециклирани 43 пъти. Памучните торбички трябва да бъдат използвани за пазаруване 7100 пъти или около 22000 пъти, ако памукът е органичен.
От гледна точка изцяло на екологичния индикатор, свързан с климатичните промени, проучването показва, че тези от био полимери и неизбелена хартия имат същото въздействие като LDPE, докато памучните трябва да бъдат рециклирани 149 пъти.
Специално внимание е отделено на разграждащи се или биоразградими торбички от био-найлон. Проблемът с тях е, че не се разграждат напълно и правилно, затова има по-голям риск да бъдат изхвърлени, отколкото изгорени.
Целият доклад на английски е тук.